Modne brandy – jak na nich zarobić?

5
(2)

Rozpoznawalne marki są świetnym magnesem, który przyciąga potencjalnych klientów. Nie dziwi więc fakt, że firmy, które już wdrożyły z sukcesem produkty licencyjne rozwijają swoją strategię w tym kierunku i umieszczają kolejne znane postaci i znaki towarowe na swoich produktach. Konsumenci chętniej sięgają po rzeczy, które znają, co z kolei przekłada się na większą sprzedaż producenta. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy bardzo często po zakupie pierwszej licencji decydują się na zakup kolejnych.

Rozpoznawalność brandów

Artykuły papiernicze z superbohaterami, koszulki z postaciami z bajek czy zabawki wzorowane na kultowych przedmiotach są wszechobecne. Zrozumiały jest więc duży popyt na licencje, pomimo wyższych cen tych produktów w porównaniu z ich odpowiednikami no name. Do zalet wykorzystania takiej licencji można zaliczyć między innymi następujące aspekty:

  • produkty licencjonowane generują wyższe marże,
  • rozpoznawalna marka wywołuje większy popyt wśród konsumentów,
  • działania marketingowe  licencjodawcy i innych partnerów wywołują efekt skali i generują wyższy potencjał rynkowy,
  • oferta produktów markowych jest lepiej przyjmowana przez pośredników sprzedaży, a szczególnie przez kupców w sieciach handlowych.

Czy mała firma powinna rozważać zakup licencji?

Istnieje błędne przekonanie, że tylko największe korporacje jest stać na zakup licencji. Na koszt zakupu licencji składa się kilka czynników i wszystko zależy od możliwości dystrybucyjnych i komunikacyjnych danej firmy. Nie ma jednej reguły, ponieważ licencjodawcy decydują się również na współpracę z lokalnymi firmami albo na krótkie serie produktów. Warto zawsze sprawdzić indywidualnie daną sytuację.

Jak się przygotować do rozmów z licencjodawcą?

Najpierw sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie produkty chcemy wprowadzić oraz do jakiej grupy docelowej z nimi dotrzeć. Warto podsumować sobie, kim jest nasz konsument, jak spędza czas i czym się interesuje, a następnie odpowiednio dopasować ofertę.

Licencjodawca będzie potrzebował od nas następujących informacji:

  • lista produktów,
  • prognoza obrotów,
  • terytorium sprzedaży,
  • kanały dystrybucji,
  • plany marketingowe,
  • miejsce produkcji.

Po rozpoczęciu rozmów może pojawić się potrzeba doszczegółowienia różnych informacji – każdy licencjodawca ma inne wymagania oraz zasady dbania o swoją markę.

Koszty licencji

Nie ma ogólnego cennika, w którym podane są koszty licencji. Firmy wykorzystujące w swoich działaniach znane marki mają praktycznie zawsze podpisaną umowę o zachowaniu poufności, więc nie mogą podawać takich informacji.

Generalnie koszty sprowadzają się do zapłaty określonej wartości procentowej od każdej sprzedanej sztuki produktu. Na początku kontraktu licencjodawca ponosi opłatę „zaliczkową” ustaloną na podstawie planowanych obrotów, jest to tzw. minimum gwarantowane, od którego odejmuje się rozliczenia wynikające z raportów sprzedaży.

Przygotowanie produktów

Zakup licencji wiąże się z dodatkowymi benefitami. Od licencjodawcy otrzymujemy najczęściej pakiet grafik do wykorzystania, dzięki czemu nie trzeba ich rysować od początku. Takie podejście gwarantuje, że wykorzystane przez nas postaci i przedmioty są wiernym odwzorowaniem ich pierwowzorów. Oczywiście przed wypuszczeniem produktu na rynek należy zawsze zaakceptować projekt z licencjodawcą.

Przed wprowadzeniem nowego produktu akceptuje się go z licencjodawcą na trzech etapach przygotowania: projekt graficzny, próbka przedprodukcyjna oraz próbka produkcyjna.

Dlaczego warto korzystać z licencji

Zalety wykorzystania licencjonowanych bohaterów nie ograniczają się jedynie do tych wcześniej wypisanych. Produkty z rozpoznawalnymi markami są świetnym narzędziem marketingowym, który napędza sprzedaż w praktycznie każdej branży konsumenckiej. Zaletą jest również ponadczasowość znanych marek, dzięki czemu grupa potencjalnych klientów jest szersza. Praktycznie każdy z nas zna Gwiezdne Wojny czy bajki Disney’a, dotyczy to zarówno pięcioletnich dzieci, jak i siedemdziesięcioletnich seniorów. Nie ważne ile klient ma lat, jeśli jest fanem danej serii czy postaci, będzie rozważał zakup danego produktu lub usługi.

Ważne, żeby produkt lub usługa wpisywała się w aktualne trendy zakupowe, dzięki czemu sprzedaż może być jeszcze większa. Najlepszym przykładem były w ostatnim czasie lody „Ekipy”, które znikały w błyskawicznym tempie ze sklepowych zamrażarek. W pewnym momencie towarem stały się same papierki po lodach, które osiągały bardzo duże kwoty na serwisach aukcyjnych.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby podzielić się swoją opinią!

Średnia ocena 5 / 5. Twój głos: 2

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!