The Walt Disney Company – światowy gigant licencyjny

5
(5)

Wokół nas jest pełno znanych marek. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej pożądanych na całym świecie jest The Walt Disney Company, powszechnie znana jako Walt Disney lub po prostu Disney.

100 lat historii

The Walt Disney Company to amerykańska korporacja środków masowego przekazu i rozrywki. Założyli ją dwaj bracia Walt i Roy Disney.

Wszystko zaczęło się 16 października 1923 roku w kalifornijskim Burbank. Dwaj bracia zdecydowali się połączyć biznes z pasją do rysunków, zakładając małe studio animacji filmowych pod nazwą Disney Brothers Cartoon Studio.

Bardzo szybko stworzone przez nich animacje zostały docenione przez filmowy świat, dzięki czemu po wielu latach rodzinna firma Walt Disney rozrosła się i stała się znaną i dobrze prosperującą marką. Stała się też największą na świecie spółką medialną The Walt Disney Company.

Według rankingu Interbrand marka Disney jest warta 29 miliardów dolarów, zajmuje 10 pozycję jako najwyżej wyceniana marka w rankingu Best Brands. W rankingu BrandZ opracowanym przez MilwardBrown marka Disney zajmuje 33. Miejsce, a w raporcie License Global „Najsilniejsi licencjodawcy pod kątem przychodów ze sprzedaży” niezmiennie od wielu lat zajmuje pierwsze miejsce.         

Rozwój firmy Disney

Disney podzielona jest na kilka części: najstarsza i będąca trzonem całego przedsiębiorstwa to holding Walt Disney Studio Entertainment zajmująca się produkcją filmów i seriali (Walt Disney Motion Pictures Group, Disney Music Group i inne mniejsze). Sukcesywne akwizycje kolejnych wytwórni, jak Pixar, Marvel, Lucas Film, Fox – poskutkowało poszerzeniem portfolio brandów i w efekcie dotarciem do jeszcze szerszej grupy odbiorców.

Firma nieustannie rozwija nowe produkty i kreuje nową rzeczywistość. Disney w niecałe sto lat podbił nie tylko filmowy świat. The Walt Disney Company oprócz posiadania największej wytwórni filmowej, to również właściciel wielu mediów, w tym sieci telewizji kablowych oraz telewizyjnych, platformy streamingowej, parków rozrywki,  hoteli i twórcą eventów oraz wydarzeń kulturalnych.

Fabryka hitów

Disney od początku swojej działalności oparł swój biznes na postaciach bajkowych. Pierwszą z nich był Królik Oswald. Wystąpił w 26 bajkach.  Odkryto jednak, że prawa autorskie do królika Oswalda w tajemnicy nabył dystrybutor Disneya. Od tamtej pory restrykcyjnie przestrzegane są prawa autorskie.

Myszka Miki została stworzona w 1928 roku, a później powstawały kolejne klasyki Disney’a: Królewna Śnieżka, Królowa Śniegu, Pinokio, Myszka Minnie,  Król Lew, Herkules, Kubuś Puchatek, Tarzan i inne.

Nowe stulecie przyniosło kolejne tytuły odnoszące spektakularne sukcesy: Toy Story, High School Musical, Auta, Incredibles, Spider-Man i inni bohaterowie Avengers, Kraina Lodu oraz Gwiezdne Wojny. Machina Disneya rozpędza się cały czas i przed nami kolejne premiery, które zarówno samemu licencjodawcy, jak i partnerom przyniosą kolejne przychody.

Firmy planujące zakup licencji na markę lub współpracę marketingową z licencjodawcami powinny nie tylko skalkulować koszty z tym związane, ale przede wszystkim wziąć pod uwagę cały pakiet korzyści. Zakup licencji to nie tylko cele sprzedażowe, to przede wszystkim zbudowanie wartościowych dla marki skojarzeń, szybsze wprowadzenie marki na rynek, łatwiejsze dotarcie do ściśle określonych grup konsumentów czy nawet rozszerzanie marki na nowe rynki.

Masz pytania dotyczące rynku licencyjnego? Skontaktuj się z nami.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby podzielić się swoją opinią!

Średnia ocena 5 / 5. Twój głos: 5

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!