Psi Patrol: niesamowity sukces marki wartej już wiele miliardów dolarów

5
(3)

„Psi Patrol” wygenerował jak do tej pory miliardy dolarów przychodu i jego moc nadal nie słabnie. Historia tej bardzo popularnej marki ma ciekawy i zwyczajny początek.

Zaczęło się całkiem niewinnie, bo od szkiców Keitha Chapmana – znanego scenarzysty, który stworzył między innymi „Boba Budowniczego” i „Fifi”, a wcześniej pracował nad Muppetami.

W sierpniu 2013 roku „PAW Patrol” pojawił się na antenie Nickelodeon w Stanach Zjednoczonych, a jesienią zaczął zdobywać popularność także w innych krajach. Od 2014 roku zarobił 8 miliardów dolarów na globalnej sprzedaży detalicznej i stał się jedną z najlepiej sprzedających się licencji.

Serial, zabawki, parki rozrywki

Animowany serial, wykonany trójwymiarową techniką CGI (obrazy generowane komputerowo), zawładnął sercami maluchów tak bardzo, że biznes rozwinął się błyskawicznie i objął kolejne kategorie. Globalny sukces emisji spowodował, że jej bohaterowie z impetem wkroczyli na rynek produktów licencyjnych i tak powstały: produkty wydawnicze, koncerty, festiwale, dedykowane sekcje w parkach rozrywki, linie zabawek i ubrań, artykuły gospodarstwa domowego, gadżety, wydawnictwa, smakołyki i wiele innych produktów dziecięcych. Wokół marki został zbudowany cały przemysł korporacyjny. „PAW Patrol to prawdziwy moloch popkultury” – powiedziała Pam Kaufman (prezes działu globalnych produktów konsumenckich ViacomCBS). W 2021 pojawił się pierwszy film kinowy „Paw Patrol. The Movie”, który wzniósł popularność tego brandu na jeszcze wyższe poziomy.

Globalny sukces

Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że niesamowite przygody psiaków zdominowały światowy rynek licencji. Wyniki mówią same za siebie:

– „PAW Patrol” jest wiodącym brandem dla dzieci w wieku do 6 lat i znajduje się w gronie „najlepszych z najlepszych”, czyli Myszki Mickey, Krainy Lodu i Elmo (badanie zlecone przez grupę handlową License International w 2019 r.),

– „PAW Patrol” jest najlepszą marką dla przedszkolaków w USA i Wielkiej Brytanii w segmencie produktów konsumenckich od 2016 roku (według firmy badawczej The NPD Group),

-„PAW Patrol” stał się numerem jeden wśród licencjonowanych zabawek przedszkolnych w 2019 roku w Australii, Meksyku, Kanadzie, Hiszpanii, Francji i Włoszech.

Skąd tak duże powodzenie?

Co przyniosło taką popularność ratowniczej psiej ekipy? Główni bohaterowie! Każdy kocha szczeniaki, twierdzą zgodnie twórcy. Dla naszych bohaterów żadna misja nie jest zbyt trudna i żaden szczeniak nie jest zbyt mały, aby sobie z nią poradzić. Czworonogi to niezastąpieni towarzysze wszystkich dzieci. Każdy psiak ma inny charakter, pasje, a także lęki, co pozwala utożsamić się maluchowi przynajmniej z jednym z nich.

Główni bohaterowie to:  owczarek Chase, dalmatyńczyk Marshall, buldog Rubble, kundelek Rocky, labradorka Zuma oraz suczka pół cocker-spaniel, pół pudel Skye. W niektórych przygodach występują także: piesek husky o imieniu Everest, chihuahua Tracker, bliźniaki rasy golden retriever Tuck i Ella oraz berneński pies pasterski Rex. Głównym bohaterem i opiekunem psów jest dziesięcioletni chłopiec Ryder, który decyduje, który piesek najlepiej pasuje do danej misji i wspólnie z pieskami rusza na ratunek potrzebującym przyjaciołom i zwierzętom.

Coś więcej niż rozrywka

Nie bez znaczenia jest wymiar społeczny całego pomysłu. Ekipa szczeniąt wyruszająca na  misje ratunkowe na rzecz społeczności stanowi pozytywny wzorzec, który doceniany jest przez rodziców na całym świecie.

Wspólnie ze swoimi dziećmi śledzą poszczególne odcinki dzieląc się jednocześnie pozytywnymi wartościami, takimi jak: przyjaźń, serdeczność, koleżeństwo, przywiązanie, wzajemna pomoc oraz duch zespołowy. Taki przekaz daje kilkulatkom wzorzec bezpieczeństwa i stabilności.

Celebrity Marketing

Klasyczne motywy opowieści, czyli odważne szczenięta, nowe misje pupilów świetnie  oddziałują na widownię w wieku przedszkolnym, a marketingowcy chętnie z tego korzystają. Kim Kardashian i Ciara opublikowały zdjęcia swoich dzieci ze szczeniakami. James McAvoy zamieścił zdjęcie, na którym ogląda film owinięty w śpiwór „Psi Patrol”, a Mila Kunis i Tyler Perry u Jimmy’ego Fallona w „The Tonight Show” opowiadali jak trudno jest im wyrzucić z głowy piosenkę rozpoczynającą każdy odcinek „Psiego Patrolu”. Z taką armią hollywoodzkich celebrytów można budować niesamowitą wartość marki.

„Wielkie, promowane wydarzenia treści pomagają utrzymać zaangażowanie odbiorców na różnych platformach” – twierdzi starszy wiceprezes Nickelodeon Preschool Eryk Casemiro, który nadzoruje produkcję i rozwój treści dla tej grupy wiekowej we wszystkich formatach i platformach.

Dzięki temu dzieci w Nowej Zelandii mogą czytać książki naszych czworonożnych bohaterów, a w Australii spać w markowych piżamach.

„Psi Patrol” jest to jedna z licencji, która ma bardzo silną pozycję i jej popularność będzie się utrzymywała przez dłuższy czas. W większości kategorii produktowych ten brand ma już swoich licencjobiorców, ale zawsze warto sprawdzić, czy jest jeszcze szansa na podjęcie współpracy i skorzystanie z ogromnego efektu skali wypracowanego przez działania licencjodawcy oraz wszystkich partnerów.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij na gwiazdki, aby podzielić się swoją opinią!

Średnia ocena 5 / 5. Twój głos: 3

Nikt jeszcze nie ocenił tego wpisu. Bądź pierwszy!